• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

DOŻYNKOWE ŚWIĘTOWANIE W GMINIE GRODZISKO DOLNE

DSC 4016Dożynki Gminne – barwne, piękne i uroczyste święto plonów i rolników. Święto ludowej tradycji i obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w polskiej kulturze ludowej obchodzone już od XVII w. W ciągu wieków realia dożynkowe uległy znacznym przeobrażeniom, jednak niezmienne pozostało w tym ludowym obrzędzie robienie wieńców dożynkowych z kłosów zbóż, kwiatów i ziół, które święci się w kościele w dzień Matki Boskiej Zielnej. Pozostał też odwieczny szacunek ludzi ziemi dla chleba – by nikomu go nie zabrakło.

Dnia 15 sierpnia 2018 roku na grodziskim stadionie rolnicy z całej gminy celebrowali swoje święto. Gospodarzem tegorocznych dożynek było Sołectwo Wólka Grodziska na czele ze starostami Martą i Krzysztofem Dąbkiem.

Uczestnicy tego gminnego święta mieli okazję nie tylko podziwiania dożynkowych wieńców, ale też zakosztowania rodzimej ludowej muzyki i  śpiewu, zobaczenia wielu stoisk z rękodziełem ludowym i artystycznym, a także wszelakiej rozrywki i dobrej zabawy. 

W tym roku sołectwa przygotowały do dożynkowej prezentacji aż 16 wieńców. Wszystkie piękne i okazałe zadziwiały widzów jak zwykle formą i misternością wykonania. Zaś o tym jak zmienia się status rolnictwa na polskiej wsi świadczyła wystawa nowoczesnych ciągników rolniczych.

Główną uwagę publiczności oprócz wieńców przykuwała oczywiście tego dnia scena, gdzie trwały na przemian prezentacje i występy grodziskich zespołów. Blok koncertowy zainaugurowała tradycyjnie Orkiestra Dęta.

Na początek poszła „Wiola” z Chodaczowa, która tego dnia obchodziła jubileusz 10-lecia swej działalności. Były więc upominki, życzenia i podziękowania od pana Wójta, Ośrodka Kultury i pozostałych zespołów. Kolejni wykonawcy to – „Leszczynka”, Zespół i Kapela „Grodziszczoki”, Młodzieżowa Kapela Ludowa oraz gościnnie występująca Grupa Obrzędowa im. Marii i Józefa Dziedziców z Trzciany.

Natomiast najmłodsi mogli na własne oczy zobaczyć i poczuć w dłoniach jak powstaje ceramika użytkowa czy ozdobna tocząc te przedmioty na kole garncarskim. A wszystko to działo się za sprawą pokazu garncarskiego rodziny Plizgów z Medyni Głogowskiej. Nieopodal można było też pooglądać stoisko z drewnianymi zabawkami wraz z pokazem etapów ich powstawania.

Na dożynkach nie zabrakło przecież grodziskich pszczelarzy, którzy częstowali nie tylko miodem. Wszyscy bawili się tego dnia wyśmienicie aż do końca, bowiem wieczorny festyn taneczny był ostatnim elementem tej dożynkowej układanki.

 

Zdjęcia z Dożynek